| Specifikationer | |
| Användning | Häck |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 1-2 m |
| Slutlig höjd | 80-100 cm |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 5 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga, skugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
Japansk dvärgidegran
Tät, liten barrbuske som får ett något rundat växtsätt med mörkt gröna barr. Används främst som lågklippt häck i parkmiljö, bostadsgårdar och trädgårdar. En av de mer härdiga sorterna av idegran.
| Specifikationer | |
| Användning | Häck |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 1-2 m |
| Slutlig höjd | 80-100 cm |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 5 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga, skugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Storlek | 25 – 30 cm, 30 – 40 cm, 40 – 50 cm, 50 – 60 cm |
|---|