| Specifikationer | |
| Användning | Marktäckning |
| Blad-/barrfärg | Gula |
| Bredd | 1-2 m |
| Slutlig höjd | 80-100 cm |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 4 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga, skugga |
| CC-avstånd | 70 cm |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
Gul Krypidegran
Låg, liten och tät marktäckande barrväxt som får ett krypande utseende med gula, vackra barr. Används främst som marktäckare i parkmiljöer, trädgårdar och bodstadsgårdar. Kan även användas i vissa gatumiljöer då den är tuff och klarar utsatta miljöer. Får väldigt lite frukt.
| Specifikationer | |
| Användning | Marktäckning |
| Blad-/barrfärg | Gula |
| Bredd | 1-2 m |
| Slutlig höjd | 80-100 cm |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 4 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga, skugga |
| CC-avstånd | 70 cm |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Storlek | th 30 – 40 cm, th 40 – 50 cm, th 50 – 60 cm |
|---|