| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 2-4 m |
| Slutlig höjd | 1-2 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 4 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga, skugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
Hybrididegran
Kraftigtväxande och robust idegran som får ett något rundat, brett växtsätt med täta grenar och korta, mörkgröna barr. Används främst som solitär eller klippt buske i parkmiljöer, bostadsgårdar och trädgårdar. Detta är en hanklon och får därför inga frukter.
| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 2-4 m |
| Slutlig höjd | 1-2 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 4 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga, skugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Storlek | th 30-40 cm, th 40 – 50 cm, th 50 – 60 cm, th 60 – 80 cm |
|---|