| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 140-160 cm |
| Härdighet | C* |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 40 cm |

Stort fjädergräs
Prydnadsgräs med smala gröna blad och upprätta ljusgula, skira vippor.
| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 140-160 cm |
| Härdighet | C* |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 40 cm |