| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 60-80 cm |
| Härdighet | B* |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |
Finbladigt fjädergräs
Prydnadsgräs med smala gröna blad och upprätta silvervita, skira vippor.
| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 60-80 cm |
| Härdighet | B* |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |