| Specifikationer | |
| Användning | Vattennära |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 35 cm |

Smörboll
Lättskött perenn med runda smörgula blommor på upprätta stjälkar. Trivs i något fuktighetshållande jord.
| Specifikationer | |
| Användning | Vattennära |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|