| Specifikationer | |
| Användning | Woodland |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juli, augusti, september |
| Slutlig höjd | 60-80 cm |
| Härdighet | B |
| Höstfärg | Ja |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 35 cm |

Vitlysing
Lättskött och långlivad perenn med ett brett och upprätt växtsätt. Får en rödorange höstfärg och är fin till snitt.
| Specifikationer | |
| Användning | Woodland |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juli, augusti, september |
| Slutlig höjd | 60-80 cm |
| Härdighet | B |
| Höstfärg | Ja |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 35 cm |