| Specifikationer | |
| Användning | Vattennära |
| Blad-/barrfärg | Röda |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 60-80 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |

Guldlysing
Rödbrunt bladverk och gula, stjärnformade blommor. Passar bra som marktäckare och kontrast till grönbladiga växter.
| Specifikationer | |
| Användning | Vattennära |
| Blad-/barrfärg | Röda |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 60-80 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |