| Specifikationer | |
| Användning | Marktäckning |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Slutlig höjd | 20-40 cm |
| Härdighet | A |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 30 cm |
Tovsippa
Vita vitsippsliknande blommor. Fin marktäckare under buskar och träd. Trivs bäst i halvskugga.
| Specifikationer | |
| Användning | Marktäckning |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Slutlig höjd | 20-40 cm |
| Härdighet | A |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 30 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|