| Specifikationer | |
| Användning | Woodland |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | April, maj |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 35 cm |
Vitsippa
Ljuslila, storblommig vitsippa med grönt bladverk och gula pistiller.
| Specifikationer | |
| Användning | Woodland |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | April, maj |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|