| Specifikationer | |
| Användning | Häck |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 1-2 m |
| Slutlig höjd | 4-6 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 5 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 70 cm |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
Tuja
Barrväxt som får ett vackert och tydligt pyramidformat växtsätt med täta grenar och friskt, grönt barrverk som blir något brungrönt under vintern. Används främst som solitär eller häck i parkmiljö och villaträdgårdar. Trivs gärna i soliga och något sandiga jordar.
| Specifikationer | |
| Användning | Häck |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 1-2 m |
| Slutlig höjd | 4-6 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 5 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 70 cm |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
| Storlek | 50 – 60 cm, 60 – 80 cm, 80 – 100 cm, 100 – 125 cm |
|---|