| Specifikationer | |
| Användning | Häck |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 1-2 m |
| Slutlig höjd | 4-6 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 5 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 70 cm |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |

Gul ädeltuja
Svagt upprättväxande barrväxt som får täta, fina grenar med vackra gulgröna barr som håller färgen under vintern. Används främst som solitär eller i grupp men även som friväxande eller klippt häck. Är något långsamtväxande och trivs gärna i soliga och fuktiga jordar.
| Specifikationer | |
| Användning | Häck |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 1-2 m |
| Slutlig höjd | 4-6 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 5 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 70 cm |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
| Storlek | 40 – 50 cm, 50 – 60 cm, 60 – 80 cm, 80 – 100 cm |
|---|