| Specifikationer | |
| Användning | Häck |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 2-4 m |
| Slutlig höjd | 80-100 cm |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 5 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga, skugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
Hybrididegran
Tålig och tät hanklon som får mörkt gröna barr och horisontella grenar. Får ett något vasformigt växtsätt som solitärbuske, men används främst som marktäckare i buskage eller som klippt häck. Trivs i sol/halvskugga.
| Specifikationer | |
| Användning | Häck |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 2-4 m |
| Slutlig höjd | 80-100 cm |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 5 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga, skugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Storlek | th 30-40 cm, th 40 – 50 cm, th 50 – 60 cm, th 60 – 80 cm |
|---|