| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 2-4 m |
| Slutlig höjd | 4-6 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 4 |
| Höstfärg | Ja |
| Vintergrön | Nej |
| Kronform | Upprätt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torktålig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
Rönnsumak
Dekorativt, flerstammigt träd/buske som används främst som solitär i trädgårds- eller parkmiljö. Får vackra, parbladiga blad med en mycket fin höstfärg i rött och orange. Skjuter mycket rotskott. Honplantorna får vackra, vindröda fröställningar som sitter kvar under vintern. Trivs i varma, soliga lägen.
| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 2-4 m |
| Slutlig höjd | 4-6 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 4 |
| Höstfärg | Ja |
| Vintergrön | Nej |
| Kronform | Upprätt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torktålig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
| Storlek | Busk 5,0 l co, Sol/flst th 100 – 125, Sol/flst 125 – 150 cm, Sol/flst th 150 – 200 cm, Sol/flst th 200 – 250 cm, Sol/flst 250 – 300 cm, Sol/flst th 300 – 350 cm |
|---|