| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Bredd | 4 – 6 m |
| Slutlig höjd | 4 – 6 m |
| E-planta | Ja |
| Härdighet | 3 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Nej |
| Kronform | Upprätt |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |

Rönnbärsapel
Äldre grenverk består av långa utbredda grenar, med korta sidoskott. Detta ger en speciell karaktär då grenarna blir helt översållade med blommor. Blanka blad, ingen utpräglad höstfärg. Frisk och blomrik prydnadsapel med små gula, länge kvarsittande frukter.
| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Bredd | 4 – 6 m |
| Slutlig höjd | 4 – 6 m |
| E-planta | Ja |
| Härdighet | 3 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Nej |
| Kronform | Upprätt |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |
| Storlek | Busk, Busk 3,5 l co, Häck 30 – 50 cm, Häck 50 – 80 cm, Sol/flst th 100 – 125 cm, Sol/flst 125 – 150 cm, Sol/flst th 150 – 200 cm, Stamhöjd 90 -110 co/kl |
|---|