| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Bredd | 4- 6 m |
| Slutlig höjd | 4 – 6 m |
| E-planta | Ja |
| Härdighet | 4 |
| Höstfärg | Ja |
| Vintergrön | Nej |
| Kronform | Rundformad |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torktålig |

Rönnbärsapel
Ett litet träd/större buske som får rikligt med vackra, vita blommor som sitter i knippen. På hösten får den små orangeröda frukter. P att använda i större buskage eller som solitär. Härdig och stark för svenska förhållanden.
| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Bredd | 4- 6 m |
| Slutlig höjd | 4 – 6 m |
| E-planta | Ja |
| Härdighet | 4 |
| Höstfärg | Ja |
| Vintergrön | Nej |
| Kronform | Rundformad |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torktålig |
| Storlek | Busk 3,5 l co, Sol/flst th 100 – 125 cm, Sol/flst 125 – 150 cm, Sol/flst th 150 – 200 cm |
|---|