| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | A* |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 30 cm |

Rostfingerört
Lättskött och långlivad perenn som får gröna, täta blad och blommar rikligt med gulorangea blommor med rött öga.
| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | A* |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 30 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|