| Specifikationer | |
| Användning | Marktäckning |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Röd |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 20-40 cm |
| Härdighet | A* |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |

Rostfingerört
Lättskött och långlivad perenn som får gröna, täta blad och blommar rikligt med mörkröda blommor.
| Specifikationer | |
| Användning | Marktäckning |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Röd |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 20-40 cm |
| Härdighet | A* |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|