| Specifikationer | |
| Användning | Marktäckning |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Rosa |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti, september |
| Slutlig höjd | 20 – 40 cm |
| Härdighet | B |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 30 cm |
Fänrikshjärta
Grågröna blad och rosa, hjärtformade blommor. Bra marktäckare och fin till snitt.
| Specifikationer | |
| Användning | Marktäckning |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Rosa |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti, september |
| Slutlig höjd | 20 – 40 cm |
| Härdighet | B |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 30 cm |
| Storlek | A-kval co, 2 L |
|---|