| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti |
| Slutlig höjd | 20 – 40 cm |
| Härdighet | C* |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |

Ögonblom
Tålig och rikblommande med vita blommor och mörkrosa mitt, på finflikigt bladverk.
| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti |
| Slutlig höjd | 20 – 40 cm |
| Härdighet | C* |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|