| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 20 – 40 cm |
| Härdighet | C* |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 35 cm |
Flicköga
Blommar rikligt med halvdubbla, guldgula blommor. Lättodlad och fin till snitt.
| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 20 – 40 cm |
| Härdighet | C* |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|