| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Juni |
| Slutlig höjd | 1 – 10 cm |
| Härdighet | A* |
| Vintergrön | Ja |
| Jordmån | Kalkrik, sandig jord |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 30 cm |
Gulldyna
Lågväxande marktäckare med gulgröna blommor och blanka, barrliknande blad.
| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Juni |
| Slutlig höjd | 1 – 10 cm |
| Härdighet | A* |
| Vintergrön | Ja |
| Jordmån | Kalkrik, sandig jord |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 30 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|