| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Slutlig höjd | 20 – 40 cm |
| Härdighet | A* |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 30 cm |
Praktstenört
Lågväxande marktäckare med gullengula blommor och grågröna, ludna blad.
| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Slutlig höjd | 20 – 40 cm |
| Härdighet | A* |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 30 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|