| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Röda |
| Bredd | 8-10 m |
| Slutlig höjd | 15-20 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 4 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Nej |
| pH | Neutralt pH |
| Jordmån | Lerjord |
| Kronform | Upprätt |
| Ljusbehov | Sol, halvskkugga |
| vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindkänslig |
Fagus sylvatica ’Atropurpureum’
Blodbok
Större, friväxande solitärträd med glänsande, svartröda blad och slät, grå bark. Fungerar bra på de flesta jordar men föredrar lite lerig jord med fukt. Används främst som solitär, men är även vanlig som klipppt häck.
| Storlek | Färdig Häck 80 cm, Färdig Häck 120 cm, Färdig Häck 150 cm, Färdig Häck 200 cm |
|---|






