| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Bredd | 1-2 m |
| Slutlig höjd | 2-4 m |
| E-planta | Ja |
| Härdighet | 6 |
| Höstfärg | Ja |
| Vintergrön | Nej |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
Syren
Upprättväxande, flerstammig buske eller mindre buskträd som används främst som solitär eller i grupp på bostadsgårdar och trädgårdar. Får vackra, vita enkla blommor som är väldoftande.
| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Bredd | 1-2 m |
| Slutlig höjd | 2-4 m |
| E-planta | Ja |
| Härdighet | 6 |
| Höstfärg | Ja |
| Vintergrön | Nej |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
| Storlek | Häck 30 – 50 cm, Häck 50 – 80 cm, Busk, Busk 5,0L co, Sol/flst th 80-100 cm, Sol/flst th 100 – 125 cm, Sol/flst th 125 – 150 cm, Sol/flst th 150 – 200 cm |
|---|