| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 80-100 cm |
| Slutlig höjd | 100-120 cm |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 6 |
| Kronform | Bred |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
Engadinvide
Liten, tätväxande buske som får ett mer utbrett växtsätt. Får stora, röda vinterknoppar med tätsittande, vitgrå hängen på bar kvist i februari-mars. Anspråkslös i ståndort men trivs i soliga lägen. Är vindtålig.
Tips! Plantera salix 10-20 cm djupare än hur dom stått i krukan på grund av att det ytliga rotsystemet kan lyfta underlaget. Av samma anledning bör salix ej planteras i gatumiljö.
| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 80-100 cm |
| Slutlig höjd | 100-120 cm |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 6 |
| Kronform | Bred |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
| Storlek | Busk 2,0 l co, Busk 3,5 l co |
|---|