| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 80-100 cm |
| Slutlig höjd | 1-2 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 6 |
| Kronform | Hängande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
Hängsälg
Litet prydnadsträd som får kraftigt hängande grenar med små, gula videkvistar i mars-april på bar kvist. Används främst i trädgårdsmiljö.
Tips! Plantera salix 10-20 cm djupare än hur dom stått i krukan på grund av att det ytliga rotsystemet kan lyfta underlaget. Av samma anledning bör salix ej planteras i gatumiljö.
| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 80-100 cm |
| Slutlig höjd | 1-2 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 6 |
| Kronform | Hängande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |