| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 2 – 4 m |
| Slutlig höjd | 15 – 20 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 5 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Nej |
| Kronform | Pelarformad |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
Pelarasp
Stort, mycket smalväxande, pelarformat träd som används främst som alléträd i gatumiljö eller i parkmiljö. Får en djup, grön bladfärg och en mycket vacker höstfärg. Kan även ge upphov till kraftig rotskottsskjutning. Får en ljus, något uppsprucken stam som ofta kan få gul vägglav.
| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 2 – 4 m |
| Slutlig höjd | 15 – 20 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 5 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Nej |
| Kronform | Pelarformad |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
| Storlek | Ungträd 150 – 200 co, Ungträd 200 – 250 co, Ungträd 250 – 300 co, Ungträd 300 – 350 co, Högstam so 16-18, Högstam so 35-40, Högstam so 50-60 |
|---|