| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Bredd | 80 – 100 cm |
| Slutlig höjd | 160 – 180 cm |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 3 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Nej |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
Smultronschersmin
Mindre solitärbuske som översållas av vackra, mycket väldoftande, vita blommor under sommaren. Mycket fin som solitär i trädgårdar och parkmiljö. Får små, något smala, ljust gröna blad.
| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Bredd | 80 – 100 cm |
| Slutlig höjd | 160 – 180 cm |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 3 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Nej |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Storlek | Busk, Busk 3,5 l co, Sol/flst th 80 – 100 cm, Sol/flst th 100 – 125 cm, Sol/flst 125 – 150 cm |
|---|