| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Bredd | 80 – 100 cm |
| Slutlig höjd | 1 – 2 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 3 |
| Höstfärg | Ja |
| Vintergrön | Nej |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |

Fylld kerria
Fyllda gula blommor och gröna, lätt sågade blad. Planteras som solitär eller i grupp. Får en fin gröngul höstfärg. Är en klassisk trädgårdsväxt.
| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Bredd | 80 – 100 cm |
| Slutlig höjd | 1 – 2 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 3 |
| Höstfärg | Ja |
| Vintergrön | Nej |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |