| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Bredd | 80 – 100 cm |
| Slutlig höjd | 0,5 – 1 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 5 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Nej |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 70 cm |
| Vattenbehov | Torktålig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |





