| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Bredd | 1 – 2 m |
| Slutlig höjd | 80 – 100 cm |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 3 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Nej |
| Jordmån | Sandig jord |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 60 cm |
| Vattenbehov | Torktålig |






