| Specifikationer | |
| Användning | Häck |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Maj |
| Bredd | 2 – 4 m |
| Slutlig höjd | 2 – 4 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 8 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Nej |
| pH | Högt pH |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Upprätt |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
| CC-avstånd | 50 cm |
Caragana arborescens
Häckkaragan
Snabbväxande häckväxt. Används främst som häck eller skyddsplantering. Anspråkslösa jordkrav men föredrar kalkrika, torra platser. Tålig mot torka, salt och avgaser. Kan drabbas av mjöldagg.
| Storlek | Busk 3,5l co, Häck 30 – 50 cm, Häck 50 – 80 cm, Sol/flst th 125 – 150 cm, sol/flst th 150 – 200 cm |
|---|






