| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 1 – 2 m |
| Slutlig höjd | 2 – 4 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 3 |
| Vintergrön | Ja |
| pH | Högt pH |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |
| Vindkänslighet | Vindkänslig |
| CC-avstånd | 30 cm |







