| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gula |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Maj |
| Bredd | 80 – 100 cm |
| Slutlig höjd | 80 – 100 cm |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 4 |
| Skörd | Augusti |
| Fruktens egenskaper | Syrlig smak |
| Höstfärg | Ja |
| Vintergrön | Nej |
| Växtsätt | Vasformat |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torktålig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
| CC-avstånd | 50 cm |

Berberis thunbergii ’Aurea’
Gulbladig häckberberis
Tät, kompakt buske med röda bär och kraftig höstfärg. Vanlig som häck men fungerar även bra som solitärbuske.
| Storlek | Busk 15-20, Busk 20-25 |
|---|




