| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 8 – 10 m |
| Slutlig höjd | 15 – 20 m |
| E-planta | Ja |
| Härdighet | 6 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Nej |
| Jordmån | Lerjord |
| Kronform | Konformad |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
Klibbal
Snabbväxande och anspråkslöst träd för parker och landskap. Trivs i fuktig jord och är salttollerant.
| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 8 – 10 m |
| Slutlig höjd | 15 – 20 m |
| E-planta | Ja |
| Härdighet | 6 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Nej |
| Jordmån | Lerjord |
| Kronform | Konformad |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Storlek | Häck 30 – 50 cm, Häck 50 – 80 cm, Högstam so 20-25 kl, Ungträd 150-200 Co, Ungträd 200-250 Co, Högstam so 6-8, Högstam so 8-10, Högstam so 10-12, Hög stam so 12-14, Högstam so 14-16, Högstam so 16-18, Högstam so 18-20 kl |
|---|