| Specifikationer | |
| Användning | Woodland |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | A |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Skugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 40 cm |
Spetsbräken
Lättskött ormbunke med gröna, finflikiga blad och gyllenbrun, fjällig stjälk. Trivs i fuktig men väldrenerad jord. Vintergrön.
| Specifikationer | |
| Användning | Woodland |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | A |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Skugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 40 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|