| Specifikationer | |
| Användning | Woodland |
| Blad-/barrfärg | Röda |
| Slutlig höjd | 20-40 cm |
| Härdighet | B |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Halvskugga, skugga |
| CC-avstånd | 40 cm |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
Bronsbräken
Ormbunke med fjäderlika, ljusgröna blad som skiftar i koppartoner. Är delvis vintergrön.
| Specifikationer | |
| Användning | Woodland |
| Blad-/barrfärg | Röda |
| Slutlig höjd | 20-40 cm |
| Härdighet | B |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Halvskugga, skugga |
| CC-avstånd | 40 cm |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Storlek | A-kval co, 2 L |
|---|