| Specifikationer | |
| Användning | Woodland |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | B |
| Jordmån | Kalkfattig jord, lerjord |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Halvskugga |
| CC-avstånd | 30 cm |

Frilandsadiantum
Gröna, sirliga blad som bildar en låg, utbredd tuva. Trivs i fuktbindande jord och är mycket dekorativ i skuggiga partier.
| Specifikationer | |
| Användning | Woodland |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | B |
| Jordmån | Kalkfattig jord, lerjord |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Halvskugga |
| CC-avstånd | 30 cm |
| Storlek | 150 cm, diameter 5 cm, 250 cm, diameter 6 cm, 300 cm, diameter 8 cm |
|---|