| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Slutlig höjd | 60-80 cm |
| Härdighet | A |
| Skörd | Maj, juni, juli |
| Fruktens egenskaper | Syrlig smak |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 50 cm |

Matrabarber
| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Slutlig höjd | 60-80 cm |
| Härdighet | A |
| Skörd | Maj, juni, juli |
| Fruktens egenskaper | Syrlig smak |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 50 cm |
| Storlek | A-kval co |
|---|