| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Silver |
| Blomningsperiod | Augusti, september, oktober |
| Slutlig höjd | 80-100 cm |
| Härdighet | A |
| Höstfärg | Ja |
| Vintergrön | Nej |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 70 cm |

Silvervass
Tuvbildande prydnadsgräs med upprättstående silvriga vippor. Fin till snitt. Fin höstfärg.
För beställning av denna produkt, kontakta ansvarig säljare
| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Silver |
| Blomningsperiod | Augusti, september, oktober |
| Slutlig höjd | 80-100 cm |
| Härdighet | A |
| Höstfärg | Ja |
| Vintergrön | Nej |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 70 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|