| Specifikationer | |
| Användning | Kantväxt |
| Blad-/barrfärg | Gråa |
| Blomfärg | Svart |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 20-40 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 40 cm |
Atlantisk ölväxing
Tuvbildande prydnadsgräs med smala, blågrå blad och vita ax som övergår till svartlila.
| Specifikationer | |
| Användning | Kantväxt |
| Blad-/barrfärg | Gråa |
| Blomfärg | Svart |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 20-40 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 40 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|