| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Silver |
| Blomningsperiod | September, oktober |
| Slutlig höjd | 100 – 120 cm |
| Härdighet | A |
| Har höstfärg | Ja |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 50 cm |

Diamantrör
Tåligt och elegant prydnadsgräs. Silverrosa plymer som håller sig fina under lång tid. Årets perenn 2022.
| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Silver |
| Blomningsperiod | September, oktober |
| Slutlig höjd | 100 – 120 cm |
| Härdighet | A |
| Har höstfärg | Ja |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 50 cm |