| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juli, augusti, september, oktober |
| Slutlig höjd | 80-100 cm |
| Härdighet | A* |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 40 cm |

Finbladigt fjädergräs
Prydnadsgräs med smala gröna blad och gracila silvervita, hängande vippor.
| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juli, augusti, september, oktober |
| Slutlig höjd | 80-100 cm |
| Härdighet | A* |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 40 cm |