| Specifikationer | |
| Användning | Woodland |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | A |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga, skugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
Gullgröna
Lättodlad marktäckande perenn med gula små blommor. Vintergrön.
| Specifikationer | |
| Användning | Woodland |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | A |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga, skugga |
| CC-avstånd | 35 cm |