| Specifikationer | |
| Användning | Kantväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | April, maj |
| Slutlig höjd | 1-10 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 30 cm |

Luktviol
Lättskött kulturväxt med väldoftande, violetta blommor. Omtyckt av pollinatörer. Sprider sig lätt.
| Specifikationer | |
| Användning | Kantväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | April, maj |
| Slutlig höjd | 1-10 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 30 cm |