| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Blå |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 20-40 cm |
| Härdighet | A |
| Jordmån | Sandig jord |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |
Praktveronika
Buskig perenn med riklig blomning av klarblåa blommor på upprätta stjälkar. Grågrönt, hårigt bladverk. Omtyckt av pollinatörer.
| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Blå |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 20-40 cm |
| Härdighet | A |
| Jordmån | Sandig jord |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|