| Specifikationer | |
| Användning | Marktäckning |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Rosa |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga, skugga |
| CC-avstånd | 35 cm |

Spetsmössa
Lättskött perenn med rosa blomax, som bleknar med tiden och gröna blad med mörkröda nerver. Fungerar bra som marktäckare på grund av sitt revande växtsätt.
| Specifikationer | |
| Användning | Marktäckning |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Rosa |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga, skugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|