| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Rosa |
| Blomningsperiod | September, oktober |
| Slutlig höjd | 60 – 80 cm |
| Härdighet | A |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |

Ljungaster
Rosa blommor med gul mitt som sitter samlade i toppen av plantan. Fin till snitt och omtyckt av pollinatörer.
| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Rosa |
| Blomningsperiod | September, oktober |
| Slutlig höjd | 60 – 80 cm |
| Härdighet | A |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|