| Specifikationer | |
| Användning | Marktäckning |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | April, maj |
| Slutlig höjd | 20-40 cm |
| Härdighet | A |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |

Fläckig lungört
Lättskött perenn med vita små blommor och gröna blad med vita fläckar. Blommar rikligt och lyser upp fint i halvskuggiga partier.
| Specifikationer | |
| Användning | Marktäckning |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | April, maj |
| Slutlig höjd | 20-40 cm |
| Härdighet | A |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|